Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Βήματα ανόδου για Σολομό και Άλμπαρτο - Η Λυκοποριά 2 - 0 τον Απέσσα

Α όμιλος

Μεγάλος νικητής ο Άλμπαρτος Κόρφου καθώς επικράτησε μέσα στο Συνοικισμό με 1 - 0 επί του Κύψελου Κορίνθου στο ντέρμπι κορυφής . Με την νίκη της αυτή η ομάδα της Σολυγείας παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας ισόβαθμη με την ομάδα του Σολομού που νίκησε τον ΠΑΟΚ , στα Ίσθμια, με 3 – 1 και παραμένουν τα μεγάλα φαβορί για την άνοδό τους στην Α’ Κορινθίας, καθώς ξέφυγαν με 5 βαθμούς από τον Κύψελο , που έχασε σημαντικό έδαφος για άνοδο.
Στην Ξυλοκέριζα, Εθνικός και Άρης Κορίνθου έμειναν στο 1 - 1 ενώ ο ΑΣ Λουτρακίου επικράτησε με 5 - 2 της Περαχώρας στο Λουτράκι.
Στο Αγγελόκαστρο ο τοπικός Αετός επικράτησε με 2 - 1 του Τενεάτη Αθικίων, ενώ τέλος νίκη στα χαρτιά πήραν η Πρόοδος Αγίου Βασιλείου και οι Γαλάζιοι Νέοι απέναντι στον Αστέρα Στεφανίου και τον Ολυμπιακό Κορίνθου αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα:
Αετός Αγγελοκάστρου - Τεννεάτης                               2 - 1
Κύψελος - Άλμπατρος                                                   0 - 1
ΑΣ Λουτρακίου - Περαχώρα                                           5 - 2
ΠΑΟΚ - Σολωμός                                                          1 - 3
Εθνικός Ξυλοκέριζας - Άρης Κορίνθου                         1 - 1
Γαλάζιοι Νέοι - Ολυμπιακός Κορίνθου                          3 – 0 α.α.
Αστέρας Στεφανίου - Πρόοδος Αγίου Βασιλείου            0 – 3 α.α.

Β' όμιλος

Στη Λυκοποριά ο ΑΟΛ επικράτησε με 2 – 0 του Απέσσα Χαλκίου, ενώ στη Στιμάγκα, οι Νέοι νίκησαν τον Πανκαμαριακό με 1 – 0. Στην Αρχαία Κόρινθο ο Άρης Αρχαίας Κορίνθου νίκησε με 3 - 1την Κόρινθο '06, ενώ στον Ασπρόκαμπο, η τοπική ομάδα επικτράτησε με 3 - 0 του Ολυμπιακού Άσσου.  Στο Βασιλικό, ο ουραγός Άρατος νίκησε την αδιάφορη Θύελλα Κάτω Διμηνιού με 4 – 1, ενώ στο Κιάτο η αδιάφορη βαθμολογικά Αναγέννηση έχασε με 2 - 1 από τον ΠΓΣ Κόρινθος.
Τέλος, να θυμήσουμε πως το Σάββατο στο ντέρμπι κορυφής μεταξύ της Θύελλας Πετρίου και του Παννεμεατικού οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 3 - 1.

18

Ένα βήμα πιό κοντά στη Γ' Εθνική ο Αστέρας Μαγούλας. Λιγοστές οι ελπίδες παραμονής γιά Λουτράκι και Πέλοπα

Η άνοδος στην Γ’ Εθνική είναι πλέον κοντά για τον Αστέρα Μαγούλας καθώς στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου, 6 αγωνιστικές πριν το τέλος της σαιζόν πέρασε με το θριαμβευτικό 5 – 1 (79' Δεϊμέζης - 22' Λαμπρινάτος, 27', 29' Σερέπας, 47' Καραμάνος, 84' Πατσιονίδης)  μέσα από το Κρανίδι επί της τοπικής ΑΕΚ, που κινδυνεύει και διατήρησε την διαφορά των 6 βαθμών από την Ένωση Μιδέας που επικράτησε εκτός έδρας, στο Άστρος , των Βρασιών με 1 - 0  με το γκολ του Δερμιτζάκη στο 9' ,  διατηρώντας αμυδρές ελπίδες για άνοδο.
Χθες στην Τρίπολη ο Παναρκαδικός παρέμεινε αήττητος για ακόμη μια αγωνιστική και ψαλίδισε της όποιες ελπίδες της Θήβας για τίτλο και άνοδο μετά το ισόπαλο 1 - 1. Στο 30' η Θήβα άνοιξε το σκορ με τον Νταφόπουλο αλλά ο Παναρκαδικός στις καθυστερήσεις πήρε τον πόντο με γκολ του Λαγού.
Στο Ναύπλιο ο Παναυπλιακός επικράτησε με 3 - 0 (60' Δρυμούρας, 73' πέν., 82' Αντωνόπουλος) της Δάφνης Ερυθρών με τους γηπεδούχους να κάνουν σημαντικό βήμα για την παραμονή στη κατηγορία.
Μεγάλη εκτός νίκη με 4 - 0 (63' Χατζάκης, 74', 78' Σπανός, 85' Ντάμπος) πέτυχαν τα Λουκίσια επί του ουραγού της βαθμολογίας Αστέρα Δρεπάνου, ενώ ο Παναργειακός νίκησε με 2 - 0 (49' Κολιοκώστας, 63' Κολλιάκος) μέσα στη Χαλκίδα την τοπική ομάδα και φαίνεται να εξασφαλίζει την παραμονή του.
Στον Ασπρόπυργο, Αίας Παραλίας και ΠΑΟ Λουτρακίου έμειναν στο 2 - 2 και με τις δύο ομάδες να βγαίνουν χαμένες από το αποτέλεσμα. Η ομάδα του Λουτρακίου μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ αλλά και να έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει την νίκη μένοντας στους 6 βαθμούς πίσω από την σωτήρια θέση παλεύοντας ωστόσο μέχρι το φινάλε για να πετύχει την παραμονή του. Στο 30΄ του αγώνα ο Τσουμάνης κέρδισε πέναλτι αλλά και την αποβολή του αντιπάλου του, Παπαδόπουλου, με απευθείας κόκκινη κάρτα για ανατροπή μέσα στην περιοχή. το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Χρυσαφίδης ο οποίος ευστόχησε διαμορφώνοντας το 1-0 υπέρ του Λουτρακίου.
Στο δεύτερο μέρος όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΛ θα είναι η ομάδα που θα έπαιρνε την νίκη κάνοντας παράλληλα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Από το 79ο λεπτό και μετά όμως ο αγώνας πήρε «φωτιά». Αρχικά, ο Καρόλι ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ, αλλά ο Νάστος έδωσε πάλι το προβάδισμα στην φιλοξενούμενη ομάδα με μακρινό σουτ στο 88’. Ενώ όλα έδειχναν πως παρά τα αρχικά καρδιοχτύπια ο ΠΑΟ Λουτρακίου θα έπαιρνε το πολύτιμο τρίποντο στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 92’, ο Τσουλακίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-2, παρά την υπεράνθρωπη προσπάθεια του τερματοφύλακα Παναγιωτόπουλου να αποσοβήσει το γκολ.
Αίας Παραλίας Ασπροπύργου: Δρόσος, Τσατίδης, Παπαδόπουλος, Κοράκης Λ., Πλακάς, Χαραλαμπόπουλος, Καρόλι, Μήνος (46’ Τσουλακίδης), Κοράκης Ι. (57’ Φωτίου), Τριανταφυλλίδης, Σπυρίδης.
ΠΑΟ Λουτρακίου: Παναγιωτόπουλος, Χατζηνικολής, Παινέσης (68’ Γεώργας), Δημαράκης, Σακελλαρίου, Τσάτσος, Αντωνίου (90’ Βουτσινάς), Τσουμάνης (80’ Τσατσόπουλος), Χρυσαφίδης, Νάστος, Γκαρμοίρης.
Τέλος, στο Κιάτο Πέλοπας και Δήλεσι έμειναν στο 2 - 2 με την επόμενη σαιζόν όπως όλα δείχνουν να αγωνίζονται στα τοπικά πρωταθλήματα των νομών τους.Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Κιάτου αφού μόλις στο 10' βρέθηκαν πίσω στο σκορ ύστερα από σουτ που εξαπέλυσε ο Ζώκος. Παρόλα αυτά η ομάδα του Κιάτου κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση τέσσερα λεπτά αργότερα με το Λευτέρη Στασινόπουλο ενώ στο 27' ο Χουσελάς έκανε την ανατροπή για του Κιατανιώτες του οποίους έβαζε μπροστά στο σκορ με 2 - 1. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν τα παράτησαν και 8 λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο μέρος έφεραν το παιχνίδι στα ίσια πάλι με το Ζώκο.
Πέλοπας Κιάτου: Χασαμπέλι, Δράκας, Ντούκης Μ. του Κ., Στασινόπουλος Δ., Παπαβασιλείου, Παπαδημητρίου, Χουσελάς, Σέγγας, Στασινόπουλος Λ., Μπαλτζής, Ντούκης Μ. Του Γ. (65’ Μανιώτης).
Δήλεσι: Μπουρνιάς, Γκίνκος, Γκούβας, Παύλου, Γιώτης Α. ,Κατσούλας, Κουσουδάκης (93’ Γιώτης Ι.), Ζώκος, Γκουγκουλής Α. (73’ Γκουγκουλής Χ.), Οικονομόπουλος (88’ Ζάρκος), Γκούρλας.