Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016

Η Κόρινθος μόνη στο ρετιρέ – Ο Ισθμιακός έμεινε στο «Χ» με τον Τενεάτη - Ο ΠΑΣ Κόρινθος πέρασε από τον Άσσο στη 2η θέση - Ήττα του Πέλοπα στο Λέχαιο

Η Κόρινθος ΄06 , με την σημερινή νίκη , στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής, στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας, με 4 – 0 επί του Ηρακλή Ξυλοκάστρου, βρίσκεται μόνη στο βαθμολογικό ρετιρέ , με 30 βαθμούς, καθώς ο Ισθμιακός έχασε βαθμούς στην έδρα του, μετά το ισόπαλο 1 – 1 με τον Τενεάτη Αθικίων. Την ομάδα του Ισθμού ισοβάθμησε στη 2η θέση, στους 28 βαθμούς, ο ΠΑΣ Κόρινθος μετά την μεγάλη νίκη με σκορ 3 – 1 που σημείωσε στον Άσσο επί του  τοπικού Ολυμπιακού, που βρίσκεται σε κίνδυνο.
Ο ΠΑΣ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 19΄ όταν ο Ράπτης πλάσαρε την μπάλα στον Κυριακίδη που την έσπρωξε στα δίκτυα σημειώνοντας το 0 – 1. Δέκα λεπτά αργότερα στο 29΄ ο Λάλαϊ  με προβολή ζευγάρωσε τα τέρματα του ΠΑΣ. Στο 68’ ο Ραπουσάι  μείωσε για τους γηπεδούχους σε 2 – 1, ενώ το τελικό 1 – 3 διαμόρφωσε στο 77΄ ο Ράπτης για τον ΠΑΣ. Πρέπει να αναφέρουμε ότι ο διαιτητής Ι Κακριδής ακριβώς στο 90΄ έληξε τον αγώνα χωρίς να κράτηση καθυστερήσεις.

Την ίδια ώρα στο Λέχαιο, ο Ηρακλής Λεχαίου πέτυχε σημαντική νίκη επί του Πέλοπα Κιάτου, με 3  - 0, (όλα τα τέρματα  στο πρώτο ημίχρονο) και ξεκόλλησε  από την ουρά της βαθμολογίας. Αντίθετα ο Πέλοπας έπεσε στην 4η θέση της βαθμολογίας , μετά το νικηφόρο πέρασμα του ΠΑΣ, από γειτονικό Άσσο.
Σε ενδιαφέροντα αγώνα ο Πανκαμαριακός , στο Ξυλόκαστρο, νίκησε  με 2 – 0 την   Ελλάδα Βέλου, ενώ στο "ΚΩΣΤΑΣ ΒΥΖΑΣ" ο Αστέρας Δερβενίου με το ίδιο σκορ ( 2 – 0 )  επικράτησε επί της Θύελλας Πετρίου, με τέρματα του Αντωνόπουλου και του Πρίφτη .
Στη Νεμέα ο Παννεμεατικός επικράτησε με 1 – 0 επί τονυ Ολυμπιακού Λουτρακίου  που κινδυνεύει όπως κινδυνεύουν και ο Ατρόμητος Χλιομοδίου  με τον Πανσολυγειακό που  έμειναν στο 2 – 2 , στο ντέρμπι της ουράς στο Χιλιομόδι.