Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2016

Έμειναν στο μηδέν οι πρωτοπόροι στην Κορινθία, με τον ΠΑΣ να τους πλησιάζει στο + 2. Αν και "νοσοκομείο" ο Αστέρας έφυγε με πόντο από το Ξυλόκαστρο και με παράπονα γιά την διαιτησία. Στην ουρά της Βαθμολογίας ο Ηρακλής Λεχαίου

Αμετάβλητη παρέμεινε η βαθμολογία στην κορυφή της Α΄κατηγορίας Κορινθίας , ενώ αλλαγές σημειώθηκαν στην ουρά , μετά τα αποτελέσματα της σημερινής  11ης αγωνιστικής.
Στο 0 - 0 έμεινε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Πέλοπα Κιάτου  με την Κόρινθο '06, όπως έληξε  και στο Σοφικό ό αγώνας του Πανσολυγειακού με τον Ισθμιακό, με τους γηπεδούχους , εδώ να αστοχούν σε πέναλτι στο α΄ημιχρόνιο., ενώ βρίσκονται σε κίνδυνο, ένα πόντο μπροστά από την ουραγό ομάδα της κατηγορίας.
Στον Συνοικισμό ο ΠΑΣ Κόρινθος, επικράτησε με 1 - 0 επί του Παννεμεατικού και βρίσκεται στους - 2 απο την κορυφή με  ελπίδες για τίτλο και άνοδο.
Χωρίς νικητή και σκορ έληξε στο Ξυλόκαστρο το ντέρμπι της Δυτικής Κορινθίας ανάμεσα στις ισόβαθμες ομάδες του Ηρακλή Ξυλοκάστρου και του Αστέρα Δερβενίου. Αναφορικά με τον αγώνα ο Αστέρας αν και παρουσιάστηκε στο γήπεδο,  "νοσοκομείο" ελλιπής με ενδεκάδα έκτακτης  ανάγκης , χωρίς πάγκο, ήταν ανώτερος του αντιπάλου του. Οι νεαροί ποοδοσφαιριστές του, παλικαρίσια απέσπασαν τον πόντο, αν και μπορούσαν να έφευγαν από το Ξυλόκαστρο , με την νίκη καθώς , στο πρώτο ημίχρονο, ο διαιτητής Ρούσσος δεν του έδωσε καταφανέστατο πέναλτι , μετατρέποντας αυτό σε επιθετικό φάουλ εκτός περιοχής.

Τις συνδημότισσες ομάδες Ξυλοκάστρου και Δερβενίου ισοβάθμησε ο επίσης συνδημότης τους , Πανκαμαριακός μετά το 3 - 0 που σημείωσε στο " Θώδειο" επί  του Ολυμπιακού Λουτρακίου. Ανάσα με νέο "τρίποντο" πέτυχε η Θύελλα Πετρίου 1 - 0 επί του Τενεάτη Αθικίων, και ξέφυγε από ουραγός της βαθμολογίας
Την ίδια ώρα στο Βέλο η Ελλάδα  αν και έχανε με  1 - 2 από τον Ατρόμητο Χιλιομοδίου , απέσπασε ισοπαλία 2 - 2 στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η ομάδα του Χιλιομοδίου  βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις και δεν έχει την πολυτέλεια να χάνει ούτε ένα βαθμό
Στην ίδια  δύσκολη θέση και ουραγός,  βρίσκεται ο Ηρακλής Λεχαίου που έχασε με 3 - 1 από το Ολυμπιακού Άσσου στο γειτονικό ντέρμπι. Στο σκορ  προηγήθησαν οι γηπεδούχοι στο 54'  με πλασέ του Ρουσίτα, ενώ είχαν προηδοποιήσει με το δοκάρι του Παπαδόπουλου στο 52'. Στο 82΄ ο Ποτήρης με διαγωνιο σουτ ισοφάρισε για την ομάδα του Λεχαίου σε 1 - 1, αλλα οι του Ολυμπιακού με δυο τέρματα του Ραπουσάι , στα τελευταία λεπτά του αγωνα, πήραν την μεγάλη νίκη, στέλνοντας τους Ηρακληδείς , στο "πατο" της βαθμολογίας.
Σε όλους τους αγώνες τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του αεροπορικού δυστυχήματος που συνέβη στην Κολομβία και μεταξύ των οποίων ήταν τα μέλη του ποδοσφαιρικού συλλόγου Σαπεκοένσε.