Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2017

Νίκη για τον Άρη με… λυτρωτή τον Μιλούνοβιτς 2 - 1 τον Παναιγιάλειο

Νίκη για τον Άρη με… λυτρωτή τον Μιλούνοβιτς

Ο Άρης τα βρήκε… σκούρα κόντρα στον Παναιγιάλειο, αλλά ο Λούκα Μιλούνοβιτς, που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, λύτρωσε την ομάδα του, χαρίζοντας τη νίκη στους «κίτρινους» (2-1) που μείωσαν έτσι τη διαφορά από την κορυφή.
 Πιο συγκεκριμένα σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ο Άρης είχε την κατοχή, όμως ο Παναιγιάλειος έβγαινε με αξιώσεις μπροστά και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Στο 30ό λεπτό όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Ανάκογλου
εκτέλεσε το φάουλ, ο Τζιμπούρ έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στον Καράμπελα, ο οποίος με σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Δώδεκα λεπτά αργότερα, όμως, ο Παναιγιάλειος ισοφάρισε! Μετά από σύγχυση στα καρέ του Άρη, η μπάλα έφτασε στον Στίκα, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1.
 Το σκορ είχε προσθέσει άγχος στους γηπεδούχους, που δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, με τον Παναιγιάλειο να τους βάζει δύσκολα. Ο Αναστόπουλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μιλούνοβιτς αντί του Τζιμπούρ, με τον Σέρβο εξτρέμ να δικαιώνει τον προπονητή του για την αλλαγή! Έτσι με τη συμπλήρωση 67 λεπτών, ο Καπνίδης έκανε κάτι σαν σουτ, το οποίο του βγήκε σε μπαλιά και ο Μιλούνοβιτς από το ύψος του δευτέρου δοκαριού, έγραψε το 2-1, που παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής
Λαμία - Αγροτικός Αστέρας 2-1 (63', 80' Καραγιάννης - 89' Γκέσιος)
Τρίκαλα - Αναγέννηση Καρδίτσας Αναβολή
Καλλονή - Κισσαμικός 1-1 (87' Σαμπάνης – 63' Μάντζης)
Απόλλων Σμύρνης  - Αχαρναϊκός 3-1 (17', 81' Πετρόπουλος, 41' Σιατραβάνης – 45' Ντάγκρας)
Πανελευσινιακός - Αιγινιακός 0-1 (81' Γιατσιτσόγλου)
Πανθρακικός - Καλλιθέα 2-1 (12' πεν., 84' Πλεγάς – 10' Ηλιάδης)
ΟΦΗ - Πανσερραϊκός 2-0 (5' Βουό, 78' Χαντί)
Άρης - Παναιγιάλειος 2-1 (30' Καράμπελας, 67' Μιλούνοβιτς - 42' Στίκας)