Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2017

Ο Ολυμπιακός κάρφωσε τον ΠΑΟ και... φουλ για κούπα!

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1 σετ
Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αυριανού ημιτελικού έναν εκ των ΠΑΟΚ ή Ηρακλή. Το Σάββατο στο Ρέντη η μάχη για την πρώτη κούπα της χρονιάς.
Με τον Αγκάμεζ να κάνει πράγματα και θάματα, ο Θρύλος, πήρε μια εύκολη νίκη παρά το χαμένο σετ και πλέον θα προσπαθήσει το ερχόμενο Σάββατο να διαητηρήσει τα σκήπτρα του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς".
Ο κόσμος του Θρύλου, κατέκλησε το "Μελίνα Μερκούρη" και έγινε ο έβδομος παίκτης της ομάδας του Σλόμπονταν Μπόσκαν, που πλέον μετρά δύο νίκες στα δύο παιχνίδια που έχει δώσει στη σεζόν κόντρα στους "πράσινους" και μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-1).
Ο Ολυμπιακός, είναι έτοιμος να κατακτήσει τον 4ο του τίτλο στους έξι τελικούς της διοργάνωσης που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι τώρα.
Το ντέρμπι του Ρέντη ήταν ουσιαστικά ντέρμπι μόνο στα δύο πρώτα σετ όταν και ο Παναθηναϊκός με τους Γκονζάλεζ και Τσίροβιτς προηγήθηκε με 0-1 και πάλεψε μέχρι τέλους να κάνει το 0-2 απέναντι στον Ολυμπιακό που έκανε το 1-1 και στη συνέχεια πάτησε γκάζι στο τρίτο σετ για να πάρει τη νίκη.
Ένα σετ όπου οι Πειραιώτες έχοντας εξαιρετικό  σερβίς και μπλοκ το κατέκτησαν με το επιβλητικό 25-8 γράφοντας παράλληλα και ιστορία στα ντέρμπι αιωνίων.
Κορυφαίοι του Ολυμπιακού Αγκάμεζ και Κοκκινάκης, ενώ από τον Παναθηναϊκό ο Γκονζάλες πάλευε ουσιαστικά μόνος του αφού οι βοήθειες από Τσίροβιτς και Ρανγκελ δεν αρκούσαν για κάτι καλύτερο.
Εντυπωσιακό το ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι καθώς οι «πράσινοι» με καλό σερβίς από Τσίροβιτς και Μελγκαρέχο δημιούργησαν ρήγμα στην «ερυθρόλευκη» υποδοχή και με αποτελεσματικές επιθέσεις με το 21-25 απέκτησαν το προβάδισμα.
Ένα σετ όπου από την αρχή οι δύο ομάδες ήταν μαζί (2-2, 6-6) όμως Τσίροβιτς και μπλοκ στον Κοκκινάκη έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 6-8 και με το +2 οι φιλοξενούμενοι έφθασαν και στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ κάνοντας το 14-16.
Ο Ολυμπιακός με τον Κοκκινάκη και την άστοχη επίθεση του Μελγκαρέχο ισοφάρισε σε 18-18 όμως ο Παναθηναϊκός με τον Κουβανό ακραίο έκανε το 18-19 και με τον Πανταλέων και τον άσο του Τσίροβιτς έφθασε στο 18-21.
Μια διαφορά που οι «πράσινοι» διατηρήσαν κάνοντας το 20-23 με τον Γκονζάλεζ και στο τέλος με τον Τσίροβιτς έπειτα από σερβίς του Μελγκαρέχο  ο Παναθηναϊκός έκανε το 21-25 και το 0-1.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα παίρνοντας διαφορά από τους «πράσινους» που όμως με τον Γκονζάλες και τα σερβίτς του έφθασαν μια ανάσα από το να κάνουν την ανατροπή.
Οι «ερυθρόλευκοι» ανεβάζοντας την απόδοσή τους μπήκαν πολύ καλά στο σετ κάνοντας το 6-2 και το 8-4 με τον Άθος, ενώ λίγο αργότερα Κοκκινάκης και το μπλοκ του Αγκάμεζ έκανε το 12-6.
Με τον Παναθηναϊκό να έχει πρόβλημα στην επίθεση το σκορ πήγε στο 14-8 με τον Τσούπκοβιτς, ωστόσο οι «πράσινοι» με δύο συνεχόμενα μπλοκ και δύο άσους του Γκονζάλες μείωσαν στο 14-12 και με νέο άσο του Ρανγκέλ σε 16-15.
Οι Πειραιώτες όμως φρόντισαν να απαντήσουν με τους Κοκκινάκη και τον Άθος κάνοντας το 20-16. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Τσούπκοβιτς στον Γκονζάλες έφθασαν στο 24-20, όμως ο Μελγκαρέχο και δύο πόντοι του Αργεντίνου διαγώνιου του Παναθηναϊκού (ένας άσος) τον έφεραν σε απόσταση αναπνοής και το σκορ στο 24-23. Ο Γκονζάλεζ όμως δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια από την γραμμή του σερβίς καθώς έστειλε την μπάλα άουτ γράφοντας έτσι το 25-23 για τον Ολυμπιακό που ισοφάρισε σε 1-1.
Το τρίτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό ο οποίος με τα λάθη του Παναθηναϊκού στην αρχή αλλά και το σερβίς του στη συνέχεια σκότωσε τους «πράσινους» κάνοντας το 11-1 και εκεί τελείωσαν όλα αφού το 25-8 έγραψε ιστορία στα ντέρμπι αιωνίων δίνοντας το  προβάδισμα στους Πειραιώτες με 2-1.
Οι λάθος επιθέσεις από Τσίροβιτς, Μελγκαρέχο αλλά και του πόντους του Αγκάμεζ –Τσούπκοβιτς ο Ολυμπιακός έκανε το 5-1, ενώ λίγο αργότερα ο  Κολομβιανός διαγώνιος και το μπλοκ στον Μελγκαρέχο ανέβασαν το σκορ στο 9-1.
Μάλιστα η διαφορά έφθασε στο +10 με τον άσο του Αγκάμεζ (11-1), ο νέος άσος από Τσούπκοβιτς έκανε το 13-2. Χωρίς ψυχολογία και με την υποδοχή στα…τάρταρα ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει… Ο Ολυμπιακός με άσο του Κοκκινάκη έφθασε στο 20-6 για να ολοκληρωθεί το μαρτύριο του Παναθηναϊκού με άσο του Αγκάμεζ που έκανε το 25-8.
Παρά το σοκ του τρίτου σετ ο Παναθηναϊκός κράτησε την αυτοσυγκέντρωση του στο τέταρτο σετ καθώς φρόντισε να είναι κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό που είχε το προβάδισμα με 5-3 και 8-7.
Μάλιστα οι «πράσινοι» με τον Γκονζάλεζ προηγήθηκαν με  9-10, όμως ο Ολυμπιακός έκανε το 12-10. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 12-12 όμως οι γηπεδούχοι φρόντισαν να κάνουν το 14-12 και με το μπλοκ του Νταφ στον Μελγκαρέχο έφερε το 16-14 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ.
Νέο στοπ του Νταφ στον Κουβανό του Παναθηναϊκού ανέβασε την διαφορά στο +3 με το 17-14, ενώ ο Κοκκινάκης λίγο αργότερα με δύο συνεχόμενες επιθέσεις του έκανε το 20-17 αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο να ζητήσει ταϊμ-άουτ.
Το μπλοκ του Άθος στον Γκονάλες έγραψε το 21-17 κι έδωσε την ευκαιρία στους οπαδούς του Ολυμπιακού να ξεκινήσουν τα προεόρτια της νίκης. Παρά το ότι ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 23-20 ο Ολυμπιακός με τον Αγκάμεζ έφθασε στο 25-21 που έγραψε το 3-1 και χάρισε την μεγάλη πρόκριση στους Πειραιώτες.