Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017

H Κόρινθος ΄06 πέρασε από το Χιλιομόδι και ξέφυγε στο +4 του ΠΑΣ που λαχτάρισε από το Βέλο στο Συνοικισμό . Μεγάλες εκτός έδρας νίκες για Πέλοπα και Πανκαμαριακό

Η αγωνιστική δράστη του πρωταθλήματος της Α΄κατηγορίας Κορινθίας, μετά από διακοπή σχεδόν ενός μήνα, λόγω Εορτών Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς καθώς την αναβολή των προγραμματισμένων αγώνων στις 7 Ιανουαρίου λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, ξεκίνησε και πάλι σήμερα με τους  αγώνες της 15ης  (τελευταίας Α΄γύρου) αγωνιστικής.
Η 14η Αγωνιστική  που ήταν προγραμματισμένη για την 7η Ιανουαρίου 2017 και αναβλήθηκε λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών θα γίνει εμβόλιμα την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου .
Η πρωτοπόρος Κόρινθος ΄06, επικράτησε με 2 - 0 στο γήπεδο της Κλένιας επί του Ατρόμητου Χιλιομοδίου, που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας

Με την νίκη της η ΄06 ξέφυγε στο +4 του ΠΑΣ Κόρινθος που λαχτάρησε στο Συνοικισμό μέχρι να αποσπάσει την ισοπαλία στο  93'  και μάλιστα με ανύπαρχτο πέναλτι με σκορ 3 - 3  από την Ελλάδα Βέλου , που είχε το προβάδισμα στο σκορ
 Τώρα τον ΠΑΣ έπιασε στην δεύτερη  θέση της βαθμολογίας ο Πέλοπας Κιάτου, μετά το νικηφόρο πέρασμά του με 4 - 0 από το Ξυλόκαστρο επί του   τοπικού Ηρακλή. Τώρα ο Πέλοπας θα λύσει τους λογαριασμούς του με τον ΠΑΣ στο μεγάλο ντέρμπι της Τετάρτης στο Κιάτο
Βαθμούς "ανάσας" πήρε ο Ηρακλής Λεχαίου με την εκτός έδρας  νίκη του με 2-1 στο "Γιάννης Στέφας" επι του Ισθμιακού
Στο "Κώστας Βυζάς" ο Αστέρας Δερβενίου  στο ντέρμπι της Δυτικής Κορινθίας έχασε με 1 - 3 από τον Πανκαμαριάκο, ό όποιος στο ίδιο γήπεδο , ένα μήνα πριν τον  απέκλεισε , στην παράταση, από το Κύπελλο. Ο αγώνας κινδύνευσε να τιναχθεί στον αέρα στο δεύτερο ημίχρονο όταν υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα καθώς φίλαθλοι έβρισαν τον ένα επόπτη.
Στα Αθίκια ο Τενάτης , και ο Παννεμεατικός, με τον οποίο αποτελεί  ζευγάρι και στο Κύπελλο, σε αγώνα που θα διεξαχθεί στη Νεμέα, αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1 - 1. Ο Τενεάτης προηγήθηκε με τον Ρομάριο και ισοφαρισε ο Κοντογιάννης με πέναλτι γιά την ομάδα της Νεμέας.

Βαθμούς "σωτηρίας" πήραν ο Πανσολυγειακός με 1 - 0 επί του ουραγού  Ολυμπιακό Λουτρακίου, όπως και η Θύελλα Πετρίου με το ίδιο σκορ επί του Ολυμπιακό Άσσου
 Σε όλους τους  αγώνες τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του επί  31 χρόνια άλλοτε Προέδρου της ΕΠΣ Κορινθίας , Σπύρου Νίκα , που "έφυγε" προχθές από τη ζωή για το μεγάλο ταξίδι σε ηλικία 89 ετών.