Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2017

Ο Μπεργκ τον "ξελασπωσε" στο τέλος

«Αγχωτική» 4άρα ο ΠΑΟ, «Χ» σε... Πηγάδια και Περιβόλια
Με τέσσερα γκολ στα τελευταία 25 λεπτά, ο Παναθηναϊκός νίκησε 4-0 τον Παναιτωλικό στο «Απόστολος Νικολαϊδης» και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας μετά τις αναμετρήσεις της 20ης αγωνιστικής της Super League. Ο Μάρκους Μπεργκ (67΄,80΄, 90+2΄) με χατ τρικ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς, ενώ σκόραρε και ο Ρόμπιν Λουντ (88΄).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Ρέις (37΄λ.τρ. Κουρμπέλης), Μπεργκ, Ζέκα, Κλωναρίδης (46΄ λ.τρ. Π.Βλαχοδήμος), Βιγιαφάνιες, Χουλτ, Μολέδο, Εμποκού (78΄ Λουντ), Κουλιμπαλί
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Κούσας, Κλέσιο (73΄ Μουνιός), Μάκος, Μαρκόφσκι, Πάουλο, Τσοκάνης, Μύγας, Ρότσα (79΄ Παπαδόπουλος), Λόπες, Χαντάκιας (66΄ Κουτρομάνος)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς μεταξύ της Ξάνθης και του ΠΑΟΚ, ο οποίος έμεινε έτσι στην 3η θέση με 36 βαθμούς, δύο πίσω από τον Πανιώνιο και 15 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ η Ξάνθη βρίσκεται στην 4η θέση με 33 βαθμούς.
Η Κέρκυρα κατάφερε να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς, καθώς νίκησε στην έδρα της το Λεβαδειακό με 1-0, με τέρμα που  σημείωσε στο 37ο λεπτό ο Ματιέ Γκόμες.
Μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις Πλατανιάς και ΠΑΣ Γιάννινα, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι στα Χανιά με το «αγγλικό» 3-3 (32΄ Γ. Γιακουμάκης, 40΄ Κάργας, 51΄ Σίγκνεβιτς - 9΄, 58΄ Κόντε, 11΄ Τζημόπουλος)