Πέμπτη 2 Μαρτίου 2017

Ένα "45χρονο" ... Κύπελλο. στην Κορινθία

Αποτέλεσμα εικόνας για ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006 κυπελλο

Την Τετάρτη 15 Μαρτίου, διεξάγεται ο 45ος τελικός Κυπέλλου Κορινθίας, ανάμεσα στον Ηρακλή Ξυλοκάστρου και την Κόρινθο ΄06.
Ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου  για 2η φορά στην 89χρονη ιστορία του θα διεκδικήσει
το Κύπελλο Κορινθίας μετά την χθεσινή του νίκη πρόκριση στα Αθίκια με 0-1 στην παράταση επί του Τενεάτη , με τέρμα του Μιχάλη Καφαντάρη.
Την πρώτη φορά που μετείχε στο τελικό του Κυπέλλου, την περίοδο 2009 - 2010, είχε κατακτήσει το τρόπαιο καθώς είχε νικήσει 4 - 1 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας και παράταση 0 - 0) τον Ολυμπιακό  Λουτρακίου .
Η ομάδα της Δυτικής Κορινθίας έφτασε έως τον τελικό, αποκλείοντας εκτός έδρας τον ΑΟ Μαψού 5 - 0, τον ΠΑΣ Κλένια με 5 -1, την Δάφνη με 1 - 0  και τον Τενεάτη Αθικίων με 1 - 0
Η Κόρινθος ΄06 έφτασε για πρώτη φορά στην 11χρονη ιστορία της σε τελικό Κυπέλλου,κάνοντας μάλιστα πολύ μεγάλη πορεία για να τα καταφέρει αφού κατάφερε να αποκλείσει ομάδες , μάλιστα με μεγάλα σκορ, τον Κύψελο 11- 0, τον Αίαντα Κορίνθου 7 -0  εκτός έδρας τον Κουταλά με 9 - 0 και τον ΠΑΣ Κορινθο εντός έδρας με 2 - 1.

Είναι ευκαιρία να δούμε πως έχει μέχρι στιγμής η ιστορία, ποιες ομάδες έχουν κατακτήσει το τρόπαιο και ποιες οι φιναλίστ.

1971 – 72 Ολυμπιακός Άσσου – Ολυμπιακός Λουτρακίου 1-0
1972 – 73 Πέλοπας Κιάτου – Προοδευτική Περιγιαλίου 2-0 α.α. Το ματς διεκόπη στο 85’ καθώς ποδοσφαιριστής της Προοδευτικής παρά το γεγονός ότι αποβλήθηκε, δεν αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να διακοπεί εις βάρος της ομάδας του Περιγιαλίου ο αγώνας. Στη συνέχεια ο Πέλοπας κατέκτησε το Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος, καθώς επικράτησε στον τελικό με 4-3 της Δόξας Ερυθρών στο γήπεδο της Νίκαιας με γκολ των Μπέη, Κατσέλη, Σοφού και Μακρή.
1973 – 74 Ολυμπιακός Λουτρακίου – Παννεμεατικός 3-2 πεν. (1-1 κ.α) Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν το Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος, καθώς νίκησαν με 3-1 στο γήπεδο του Περιστερίου, τον ΠΑΟ Κορυφής με 3-1. Τα γκολ σημείωσαν οι Μπισμπίκης και Μαυρογόνατος (2).
1974 – 75 ΠΑΟ Λουτράκι – Ολυμπιακός Άσσου 5-4 πεν. (1-1 κ.α.) Οι «οράνιε» αν και αγωνίζονταν στη Β’ Κατηγορία, κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη και να πάρουν το τρόπαιο, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Ισοφάρισαν με τον Νεόφυτο και στη διαδικασία των πέναλτι, ο Φώτης Φραγκιάς αποκρούοντας δύο από αυτά, δίνει το Κύπελλο στην ομάδα του.
1975 – 76 Ολυμπιακός Λουτρακίου – Ελλάς Βέλου 3-1
1976 – 77 Κύψελος – Ολυμπιακός Λουτρακίου 2-1
1977 – 78 Κύψελος – Προοδευτική Περιγιαλίου 3-1
1978 – 79 Πέλοπας Κιάτου – Αστέρας Δερβενίου 4-3 πεν. (1-1 κ.α.) (2-2 παρ.)
1979 – 80 Ελλάς Βέλου – Πέλοπας Κιάτου 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)
1980 – 81 Παγκορινθιακός – ΠΑΟ Λουτράκι 4-1
1981 – 82 Κύψελος – Πέλοπας Κιάτου 1-0
1982 – 83 Αστέρας Δερβενίου – Κύψελος 2-1 παρ. (1-1 κ.α.)
1983 – 84 Ολυμπιακός Λουτρακίου – Τενεάτης Αθικίων 3-2
1985 – 86 Ολυμπιακος Λουτρακίου – Παννεμεατικός 2-1
1986 – 87 Κύψελος – Ατρόμητος Χιλιομοδίου 3-2 πέν. (0-0 κ.α.)
1987 – 88 Ολυμπιακός Λουτρακίου – Παννεμεατικός 2-1
1988 – 89 Δάφνη Εξαμιλίων – Πέλοπας Κιάτου 5-4 πεν. (0-0 κ.α.)
1989 – 90 Ατρόμητος Χιλιομοδίου – Ελλάς Βέλου 2-1
1990 – 91 Πέλοπας Κιάτου – Παννεμεατικός 3-0 Στη συνέχεια η ομάδα του Πέλοπα, κατέκτησε το Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος, καθώς επικράτησε 3-1 της Θήβας στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια έληξε 2-2 και η παράταση 3-3. Τα γκολ είχαν σημειώσει οι Ντερτινής, Κύρκας και Τσαντίλας.
1991 – 92 Παγκορινθιακός – Παννεμεατικός 3-2
1992 – 93 Ολυμπιακός Λουτρακίου – Παγκορινθιακός 4-3 πέν. (0-0 κ.α.)
1993 – 94 Πέλοπας Κιάτου – Παγκορινθιακός 2-0
1994 – 95 Πέλοπας Κιάτου – Κύψελος 4-0
1995 – 96 Πέλοπας Κιάτου – Παγκορινθιακος 5-4 πεν. (2-2 παρ.) (1-1 κ.α.)
1996 – 97 Πέλοπας Κιάτου – Τενεάτης Αθικίων 2-1
1997 – 98 Ολυμπιακός Λουτρακίου – Δάφνη Εξαμιλίων 5-2
1998 – 99 ΑΠΣ Λουτράκι ’93 – Παγκορινθιακός 2-0
1999 – 2000 Κόρινθος – ΠΑΟ Λουτράκι 4-2
2000 – 01 Κύψελος – Κόρινθος 4-1 πεν. (0-0 κ.α.)
2001 – 02 Κόρινθος – Άγιοι Θεόδωροι 5-0
2002 – 03 Πέλοπας Κιάτου – Ολυμπιακός Λουτρακίου 4-2 πέν. (0-0 κ.α.)
2003 – 04 Πέλοπας Κιάτου – Ολυμπιακός Λουτρακίου 2-1
2004 – 05 Κόρινθος – Παμβοχαϊκός 3-0
2005 – 06 Κόρινθος – Πέλοπας Κιάτου 4-3 παρ. (3-3 κ.α.)
2006 – 07 Ολυμπιακός Λουτρακίου – Δάφνη Εξαμιλίων 1-0
2007 – 08 Ηρακλής Λεχαίου – Σπαθοβούνι 2-0
2008 – 09 Ολυμπιακός Λουτρακίου – Ηρακλής Λεχαίου 4-3 πεν. (1-1 κ.α.)
2009 – 2010 Ηρακλής Ξυλοκάστρου – Ολυμπιακός Λουτρακίου 4-1 πεν. (0-0 κ.α.)
2010 – 2011 Ελλάς Βέλου – Πέλοπας Κιάτου 1-0
2011 – 2012 Κόρινθος – Ατρόμητος Χιλιομοδίου 2-1
2012 – 2013 ΠΑΟ Λουτράκι – Παννεμεατικός 5-3 πεν. (1-1 παρ.) (0-0 κ.α.)

2013 -  2014 Παννεμεατικός - Θύελλα Πετρίου 4 - 3 πεν. ( 0 - 0 κ. α. και παρ.).
2014 - 2015 ΑΟ. Ζευγολατιού - Άγιοι Θεοδώροι 2 - 0 με σκόρερ  τον Μάκη Μυργιώτη στο 5' και στο 44΄
2015 - 2016 ΑΟ Ζευγολατιού - ΠΑΟ Λουτρακίου 4 - 3. Η βοχαΐτικη  ομάδα  πήρε  προβάδισμα με γκολ Μυργιώτη από τα αποδυτήρια στο 1ο λεπτό. Στο 21΄ο Χρυσαφίδης  ζευγάρωσε τα τέρματα του ΑΟΖ. Στο 32΄ ο Παπουτσής μείωσε σε 1 – 2 για την ομάδα του Λουτρακίου. Στο 64΄ ο Μυργιώτης  με πέναλτι το 3 – 1 για την ομάδα της Βόχας. Στο 74’ ο Γκαρμίρης σημείωσε το 4 – 1 για τον ΑΟΖ. Στο 77΄ ο Παναγόπουλος που είχε μπει αλλαγή πέντε λεπτά  νωρίτερα , μείωσε το σκορ στο 2 – 4 και στο 85΄ ο Σιώκος  πέτυχε το τελικό 3 – 4 . Στο 87΄ και η ομάδα του ΑΟΖ έμεινε με 10 παίκτες μετά και την αποβολή του Σπυρόπουλου