Τρίτη 4 Απριλίου 2017

Με ανατροπή στο δρόμο του Ολυμπιακού ο Παμβοχαϊκός!!! Κηφισιά - Παμβοχαϊκός 2-3

Έπειτα από συναρπαστικό αγώνα δυόμιση ωρών, με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο Παμβοχαϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-2 σετ και με νίκες 2-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα». Στον ημιτελικό ο Παμβοχαϊκός θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η Κηφισιά προηγήθηκε 2-1 σετ και 12-10 στο τάι μπρέικ αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Μετά την ήττα η Κηφισιά ολοκλήρωσε την πορεία της στην εφετινή σεζόν καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην κανονική περίοδο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Παμβοχαϊκό να προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με μπλοκ του Χριστοφιδέλη πάνω στον Τζελάτι πέρασε μπροστά με 9-8. Οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα 11-11 μετά από άουτ επίθεση του Ζλάτκο Πούλκο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν την υποδοχή των γηπεδούχων και πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 12-16.Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 3-0 και μείωσαν σε 15-16. Με δύο κόντρα επιθέσεις του Μπόγιαν Γιορντάνοφ η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 20-19. Με το σκορ στο 22-21 ο Πούλκο κάρφωσε άουτ από πλεονεκτική θέση. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 22-24, όμως οι Κηφισιώτες τα «έσβησαν» ισοφαρίζοντας σε 24-24. Οι φιλοξενούμενοι πιο ψύχραιμοι κατάφεραν και πήραν το σετ με 24-26 με επίθεση του Πέττυ.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 2-4 πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με «όπλο» το καλό μπλοκ πέρασαν μπροστά με 5-4. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο από το Νικόλα Παπαγγελόπουλου και στη συνέχεια άουτ από τον Μπατατζίμ η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε στο +3 (8-5). Οι φιλοξενούμενοι με τους Γκράχαμ και Πέττυ ισοφάρισαν σε 11-11. Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 22-22. Εκεί επίθεση σε πρώτο χρόνο του Νικόλα Παπαγγεόπουλου και στη συνέχεια κόντρα επίθεση από τον Γιορντάνοφ έδωσαν διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22. Ο Τζελάτι μείωσε σε 24-23, όμως ο Χριστοφιδελης με επίθεση τελείωσε το σετ με 25-23.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο σετ. Με το Νικόλα Παπαγγελόπουλο στο σερβίς και τους Μουρούτη- Χριστοφιδέλη στο μπλοκ προηγήθηκαν με 4-0. Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ πίεσε στο σερβίς και η Κηφισιά έφτασε στο +5 (7-2). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με καλό μπλοκ μείωσαν σε 7-5. Η Κηφισιά κυριάρχησε απόλυτα και προηγήθηκε με 16-7. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του σετ, με διαδοχικούς άσους του Πέττυ αρχικά μείωσαν σε 17-12, ενώ με άσο του Γκράχαμ πλησίασαν στο -3 (18-15). Με κόντρα επίθεση του Μπατατζίμ ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 23-22, όμως με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παπαγγελόπουλου η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22. Η Κηφισιά πήρε το σετ με 25-23 μετά από άουτ σερβίς του Γκράχαμ.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτες του κόουτς Δεληκώστα ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 3-8 στηριζόμενοι στο καλό σερβίς. Τα λάθη στην υποδοχή και στην επίθεση της Κηφισιάς συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +8 για τον Παμβοχαϊκό (4-12). Μετά από φάση διαρκείας ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 8-13. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο 12-16 με επίθεση του Ηλία Λάππα. Οι παίκτες του Παμβοχαϊκού «έτρεξαν» ένα σερί 0-3, πήγαν το σκορ στο 12-19 . Ο ΑΟΠ Κηφισιάς μείωσε σε 17-21, ενώ λίγο αργότερα με άσο του Παπαγγελόπουλου το σκορ έγινε 19-22. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά και με επίθεση του Τζελάτι κατέκτησαν το σετ με 22-25 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρείκ.

Εκεί η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα και πήρε μικρό προβάδισμα δύο πόντων 3-1. Ο Παμβοχαϊκός πίεσε στο σερβίς με τον Τζελάτι και ισοφάρισε σε 3-3. Δύο συνεχόμενοι πόντοι από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ διαμόρφωσαν το 5-3 για τους γηπεδούχους. Ο Βούλγαρος διαγώνιος ήταν η σταθερή επιλογή του Δημήτρη Νικολάκη και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 7-4. Με μπλοκ του Γκράχαμ πάνω στον Πούλκο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 7-6. Το σερβίς του Πελεκούδα πήγε άουτ και οι ομάδες άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 8-6.

Με κόντρα επίθεση του Μπόγιαν Γιορντάνοφ μετά από εξαιρετική άμυνα του Κάπελλα η Κηφισιά πήγε στο +3 (11-8) με τον προπονητή του Παμβοχαϊκού να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι με κόντρα επίθεση του Πέττυ πλησίασαν στο -1 (11-10). Ο Μπατατζίμ κέρδισε τη «μάχη» στο φιλέ απέναντι στον Γιορντάνοφ, η άμυνα της Κηφισιάς αδράνησε και έτσι το σκορ έγινε 12-12. Με το σκορ στο 13-13 ο Πούλκο κάρφωσε άουτ και έτσι ο Παμβοχαϊκός έφτασε σε ματς μπολ 13-14, όμως ο Γιορντάνοφ το «έσβησε» ισοφαρίζοντας σε 14-14. Ο Πέττυ με έξυπνο χτύπημα έδωσε νέο ματς μπολ για τους φιλοξενούμενους και ο ίδιος παίκτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε τη νίκη στον Παμβοχαϊκό με 14-16.

5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 14-16

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 72 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-23, 25-23, 21-25, 14-16)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, 5 (2/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ, 62% υπ – 52% άριστες), Μουρούτης 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (10/14 επ, 1 άσσος), Πούλκο 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ -9% άριστες), Γιορντάνοφ 36 (36/64 επ) / Κάπελλας??? (λ, 65% υπ – 52% άριστες), Λάππας 2 (2/2 επ), Εφραιμίδης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Γκράχαμ 10 (6/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέτι 36 (31/52 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ – 42% άριστες), Σμιθ 1 (μπλοκ), Πελεκούδας 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 14 (13/30 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 13 (12/23 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 49% άριστες)/ Παπαδημητρίου (λ, 52% υπ -44% άριστες), Ιωαννίδης 1 (άσσος)

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ο Παμβοχαϊκός ήταν λίγο καλύτερο στις λεπτομέρειες και δίκαια κέρδισε. Για εμάς τελειώνει εδώ μία πολύ καλή χρονιά. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, αντιμετωπίσαμε και καλύψαμε αρκετά προβλήματα που μας παρουσιάστηκαν. Θεωρώ ότι η προσπάθεια στην Κηφισιά πρέπει να συνεχιστεί. Είναι μεγάλη προίκα και παρακαταθήκη η φετινή αγωνιστική περίοδος. Η συμμετοχή μας στον τελικό και η 5η θέση στο πρωτάθλημα είναι σημαντικές επιτυχίες για εμάς.

Η επόμενη ημέρα είναι περισσότερο διοικητική και δεν εννοώ μόνο τη διοίκηση. Η επόμενη ημέρα πρέπει να προβληματίσει και την δημοτική αρχή της Κηφισιάς. Η ομάδα την χρειάζεται δίπλα της όσο ποτέ άλλοτε».
Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Καταφέραμε και υλοποιήσαμε και τον δεύτερο φετινό μας στόχο που ήταν η πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος. Είμαι χαρούμενος που γυρίσαμε το παιχνίδι από 2-1 σετ. Στο τρίτο σετ καταφέραμε και «ροκανίσαμε» μία μεγάλη διαφορά κάτι που μας έδωσε την πίστη ότι μπορούμε να κάνουμε την ανατροπή. Ο επόμενος στόχος μας είναι στην επόμενη φάση να παίξουμε δύο αγώνες στο Βραχάτι».