Δευτέρα 10 Απριλίου 2017

Στην 28η στροφή της Super League Χ-αλαρός ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, η ΑΕΚ το σκορ,

Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, η ΑΕΚ το σκορ, χ-αλαρός ο Ολυμπιακός
Η 28η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ δεν έβγαλε πρωταθλητή, δεν ξεκαθάρισε τη μάχη της παραμονής, αλλά σχεδόν συμπλήρωσε το παζλ των πλέι οφ.
 Ο Ολυμπιακός έδωσε... παράταση στη στέψη του πρωταθλητή με την ισοπαλία
1-1 που απέσπασε στο 89' στη Λιβαδειά Οι «ερυθρόλευκοι», σχεδόν με πειραματικό σχήμα στο πρώτο ημίχρονο, σπατάλησαν το πρώτο 45λεπτο κάνοντας μια μέτρια εμφάνιση και το πλήρωσε στο 43΄ σε μια φάση που οι μέσοι και αμυντικοί του συναγωνίστηκαν σε λάθη: ο Μάρτινς πιέστηκε και γύρισε άσχημα προς τα πίσω, ο Νικολάου έδιωξε σουτάροντας πάνω στον... Ρέτσο, η μπάλα έφτασε στον Βασιλείου που την προφύλαξε σωστά και τελείωσε ψύχραιμα τη φάση.
Στην επανάληψη η είσοδος των Καμπιάσο και Μάριν έδωσε ενέργεια και πνοή στους φιλοξενούμενους, ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν έβρισκε γκολ, κι εκεί που φαινόταν ότι το παιχνίδι θα λήξει με νίκη των γηπεδούχων ήρθε ο Καρντόσο να γράψει το 1-1, ύστερα από έξοχη πάσα του Μπουχαλάκη στον Σεμπά και γύρισμα του τελευταίου στον Παραγουανό.

Λεβαδειακός (Δημήτρης Φαράντος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Βούρος (65΄ Μεντί), Μιλιάζες (90΄+2 Κουλιμπαλί), Νιάσε, Καραχάλιος, Τόνι Σίλβα, Καραμπουέ, Σουμπίνιο, Βασιλείου (84΄ Λάτσι).
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής):
Καπίνο, Παρέδες, Νικολάου, Ρέτσος, Σισοκό, Μπουχαλάκης, Μάρτιντς, Σεμπά, Ελιουνούσι (54΄ Καμπιάσο), Ντομίνγκες (54΄ Μάριν), Ανσαριφάρντ (46΄ Καρντόσο).

Ο ΠΑΟΚ σε μια επίδειξη δύναμης πριν από τα ημιτελικά του Κυπέλλου «διέλυσε» με 3 -0 τον ΠΑΟ από... ημίχρονο.  Τα γκολ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» πέτυχαν οι Ενρίκε (18΄) , Λέοβατς (27΄) και Σακχόφ (35΄). Το παιχνίδι ξεκίνησε, συνεχίστηκε και τέλειωσε με πλούσιο θέαμα και αρκετές φάσεις πλην των τερμάτων και ο νικητής ΠΑΟΚ αξιοποίησε την φανερή αδυναμία του ΠΑΟ...
 ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Κρέσπο, Βαρέλα (56' Μαλεζάς), Μάτος, Λέοβατς (82' Κίτσιου), Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Ουάρντα, Ενρίκε (72' Κάμπος), Πέλκας, Αθανασιάδης.
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης):
Στιλ, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Μέστο, Χουχούμης, Ζέκα, Ρέις (82' Μολέδο), Μπουμάλ, Βλαχοδήμος (64' Εμποκού), Κλωναρίδης (55' Μαρινάκης), Μόλινς.

Η ΑΕΚ σχεδόν σφράγισε τα πλέι οφ με την πεντάρα κόντρα στην Κέρκυρα  Από δύο γκολ πέτυχαν οι Μπακασέτας (23΄,54΄), Πέκχαρτ (39΄,70΄) και ένα ο Ντίντακ (42΄).
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο (66΄ Μπακάκης), Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ (61΄ Βινίσιους), Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Βάργκας, Μπακασέτας, Ροντρίγκες (73΄ Χριστοδουλόπουλος), Πέκχαρτ
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου):
Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Βενέτης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Σιόντης, Νίκιτς (46΄ Ανδρεόπουλος), Κόντος (46΄ Γεωργίου), Ζορμπάς, Επστάιν, Γεωργακόπουλος (70΄ Ντουαλά). .

Ο Πλατανιάς πήρε βαθμό στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο τον οποίο υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 , αλλά αλλά πλέον οι Κρητικοί δεν προλαβαίνουν τα πλέι οφ.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10΄ με τον Γιακουμάκη και οι «κυανέρυθροι», που ανέκτησαν την τρίτη θέση μετά την ήττα του Παναθηναϊκού, ισοφάρισαν με πέναλτι του Μπεν στο 65΄.
Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Πλιάτσικας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (69΄ Σαββίδης), Ενγκόνγκ (56΄ Λάμπρου), Μασούντ (90΄+1 Ταπόκο), Μπεν. Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος: Κοκκαλάς, Βάντερσον, Μπανανά, Καρυπίδης, Κάργας, Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (75΄ Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος (66΄ Σίγκνεβιτς), Γιακουμάκης, Γιορέντε.

Από εκεί και πέρα, νέα νίκη με σκορ 2-1, που μπορεί να ισοδυναμεί με παραμονή πέτυχε ο Ηρακλής μέσα στα Γιάννενα. Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με καταπληκτικό γκολ του Μπαστακού στο 11ο λεπτό, όταν πήρε την μπάλα από τον Μοντέιρο, σήκωσε το κεφάλι και εκτέλεσε με απίθανο σουτ από τα 30 μέτρα τον Πασχαλάκη, ήταν εκτός θέσης. Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Δώνης διπλασίασε (47΄) κι έβαλε γερές βάσεις για την επικράτηση της ομάδας του.
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπαστακός έκανε το γυριστό μέσα από περιοχή και η μπάλα κόντραρε κι έφτασε στον παίκτη του «Γηραιού» που μέσα από τη μικρή περιοχή σούταρε δυνατά σκοράροντας για τρίτο συνεχή αγώνα, μετά το μοναδικό γκολ απέναντι στον Λεβαδειακό κι εκείνο στο 3-0 με την Κέρκυρα.
Από εκεί και ύστερα ο ΠΑΣ άσκησε πίεση στους Ηρακλειδείς, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει στο 83ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ του Βιντάλ, που έστειλε την μπάλα αρχικά στο αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον και ύστερα στα δίχτυα του.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μπέριος, Κούτρης, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (68΄ Κοροβέσης), Ναδάλες (60΄ Βιντάλ), Ακόστα, Γιάκος (71΄ Μαμπουλού), Ζαΐρο. Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Καραγκούνης, Ιντζόγλου, Λεοζίνιο (90΄+4 Βοσνακίδης), Δώνης, Τζανετόπουλος, Μοντέιρο (82΄ Πασάς), Αργυρόπουλος, Γροντής (67΄ Αγγελόπουλος), Μπαστακός.
Σημαντικός βαθμός και για τη Λάρισα 0 -0 μέσα στο Περιστέρι. Ενας «χρυσός» βαθμούς για τους «βυσσινί» που παραμένουν δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και κρατούν την τύχη στα χέρια τους.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κυριακίδης, Κοντοές, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μανιάτης, Ουμπίδες, Λημνιός, Τόνσο (69΄ Πλατέλλας), Ντιγκινί, Ντάουντα (84΄ Λε Ταλέκ). ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Θεοδωρόπουλος, Ρέντζας (62΄ Αβραάμ), Φάρκας, Γκόλιας, Μονιάκης (78΄ Κουτσιανικούλης), Φατιόν, Αναστασόπουλος, Αγκάνοβιτς, Βαρέλα (62΄ Ναβάρο), Ντέλετιτς, Ναζλίδης.
Αστέρας Τρίπολης και Ξάνθη έμειναν στο μηδέν σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» Πολύ κακό από πλευράς θεάματος ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες έφτασαν ελάχιστες φορές στην αντίπαλη περιοχή, και ουσιαστικά η μοναδική ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους με μία κεφαλιά του Μάσα στο 22' , που πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στην επανάληψη οι αλλαγές του Λουτσέσκου έκαναν την Ξάνθη πιο επιθετική και στο 67΄ οι Ακρίτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν αλλά ο Αθανασιάδης με διπλή προσπάθεια απέκρουσε το σουτ του Βασιλάκη.
Στη συνέχεια και πάλι ο ρυθμός έπεσε και η μοναδική αξιόλογη φάση που έγινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ήταν ένα σουτ του Μάσα στο 85΄ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Αστέρας Τρίπολης (Σ. Βεργέτης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Σελίν, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Τσουκαλάς (76΄ Κυριακόπουλος), Ιγκλέσιας, Μάσα, Φαρίνια (67΄ Γκοντό), Ιωαννίδης (62΄ Χαμντανί), Μανιάς.
Ξάνθη (Ρ. Λουτσέσκου):
Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Λάζιτς (54΄ Πιτσέλι), Λισγάρας, Βασιλακάκης, Καμαρά (53΄ Ντε Λούκας), Λουσέρο, Σολτανί, Γιουνές.

Τέλος ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 της Βέροιας, αποτέλεσμα που υποβίβασε και μαθηματικά την ομάδα της Ημαθίας.Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ρόσα στο 16΄.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Κούσας, Χαντάκιας, Μύγας, Ρόσα, Μπράβο, Παπάζογλου (71΄ Κουτρουμάνος), Ρόσα, Ρέι (61΄ Μουνιός), Λόπες, Μαρκόφσκι (69΄ Παπαδόπουλος).