Κυριακή 9 Απριλίου 2017

Mε διπλό πέναλτι έχασε ο Παναιγιάλειος στη Λαμία

Τρίποντο με... διπλό πέναλτι για την Λαμία
Άλλη μια εντός έδρας νίκη που την διατηρεί σε τροχιά ανόδου, πέτυχε η Λαμία, που λύγισε με 1-0 τον Παναιγιάλειο. Για να γίνει αυτό χρειάστηκε ο διαιτητής Κυρίτσης να σφυρίξει ένα πέναλτι, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου (σωστά σε χέρι του Παπαδόπουλου) και ο Βασιλογιάννης να το εκτελέσει δύο φορές.
Στην πρώτη εκτέλεση ο Γκαραβέλης μπλόκαρε με τον ρέφερι να δίνει επανάληψη προκαλώντας έκπληξη ακόμα και στους γηπεδούχους (προφανώς γιατί μπήκαν παίκτες και των δύο ομάδων μέσα στην περιοχή). Στην δεύτερη εκτέλεση (που πάλι μπήκαν παίκτες) η μπάλα πήγε στα δίχτυα και ο διαιτητής έδειξε σέντρα
Η Λαμία ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές είχε την κατοχή έχασε ευκαιρίες και για ένα ακόμα τέρμα, αλλά έστω και με αυτόν τον αγχωτικό τρόπο πήρε την σημαντική νίκη, κόντρα σε έναν αντίπαλο ανταγωνιστικό που ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Βαλιός, Αναστασιάδης, Ρότσα (82′ Τσούκαλος), Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Ματσούκας, Βάντερσον (54′ Όμο), Ντουρμισάι (73′ Φερφελής).
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Σπανός): Γκαραβέλης, Στίκας, Ρότα, Ρέλλας (86′ Καζβιρόπουλος), Παπαδόπουλος (44′ Μπρους), Μωυσίδης, Καζναφέρης (86′ Ιβάνκο), Βουτσιώτης, Γκούφας, Τσιλιγκίρης, Σκαρτσίλας

Στα Τρίκαλα η τοπική ομάδα πήρε το ντέρμπι λυγίζοντας την Σπάρτη με 1-0 με τέρμα του Κουσκουνά στο 19
ΤΡΙΚΑΛΑ (Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Πίντο, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά (72′ Ρομπέρ), Μουμίν, Κουσκουνάς, Μπαλμπόα (67′ Στεφάνοβιτς), Γιαννιτσάνης (88′ Σανδραβέλης)
ΣΠΑΡΤΗ (Αντωνίου): Μελίσσας, Καρτσάμπας, Οικονομόπουλος (42′ Κραβαρίτης), Κατσίκης, Κοτσαρίδης, Γιαννίτσης, Αναστασόπουλος, Σιώπης, Μπουντόπουλος (35′ Λώττας), Φράγκος, Ηλιόπουλος (68′ Ροβίθης)

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής
Απόλλων Σμύρνης - Κισσαμικός  1-0 (76' Διαμαντόπουλος)
Αχαρναϊκός - Πανσερραϊκός  2-1 (28' Πλαβούκος, 81' Τζέφερσον / 90+1' Ρούτσης)
ΑΕΛ Καλλονής - Αιγινιακός 1-3 (10' Ζουλιώτης / 2' Ζγκούρι, 4' Τσολακίδης, 87' Μπουρντουζάν)
Πανελευσινιακός - Αναγέννηση Καρδίτσας  1-0 (8' Τσούπρος)
Λαμία - Παναιγιάλειος  1-0 (40' Βασιλόγιαννης πεν)
Τρίκαλα - ΑΕ Σπάρτη  1-0 (18' Κουσκουνάς)
Άρης - Καλλιθέα  3-0 (8' Ντούνης, 53' Πίτου, 78' Σόουζα)
ΟΦΗ - Αγροτικός Αστέρας  4-0 (4'-42' Πάγκαλος, 18' Μάνος, 20' Μητρόπουλος)
Χανιά - Πανθρακικός  3-0 α.α.