Κυριακή 4 Ιουνίου 2017

ΔΕΡΒΕΝΙ: Εθνικός Αλεξανδρούπολης και ο Ο.Ε.Α. Έδεσσας, πρωτωταθλητές του ομαδικού, του ομαδικού, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων.

Δύο σωματεία της Περιφέρειας, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στους παμπαίδες και ο Ο.Ε.Α. Έδεσσας στις παγκορασίδες πανηγύρισαν τους πανελλήνιους τίτλους στο ομαδικό για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017, το μεσημέρι , εδώ  στο Δερβένι. της πόλης που από χθες κτυπά η καρδιά του Ελληνικού πινγκ πονγκ.
Οι Θρακιώτες άρχισαν την προσπάθειά τους ως 2ο φαβορί κι έφτασαν στον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία τους και κάτι ανάλογο πέτυχε και η ομάδα της Έδεσσας, η οποία ήταν νούμερο 1 του αγωνίσματος.
 Οι αγώνες γίνονται στο σύγχρονο κλειστό γυμναστήριο Δερβενίου, που φιλοξενεί  για πρώτη φορά διοργάνωση στο ολυμπιακό άθλημα τους τελικούς αγώνες του Πανελλήνιου πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρησης παμπαίδων - κορασίδων.
Σήμερα έγιναν οι τελικοί της επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πινγκ-πονγκ) του ομαδικού, για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων.

Στους παμπαίδες πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης καθώς  στον τελικό αγώνα επικράτησε με 3 - 2 ετ επι του ΑΟ Ηρακλείου 2001. Οι Θρακιώτες άρχισαν την προσπάθειά τους ως 2ο φαβορί κι έφτασαν στον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία τους.
Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού  στους παμπαίδες:
Κίμων Μήτκας-Ηρακλής Κερασίδης 3-0 (11-5, 11-8, 11-4)
Γιάννης Πιστόλας-Αλέξανδρος Μαδέσης 0-3 (3-11, 1-11, 4-11)
Μήτκας/Πιστόλας-Μαδέσης/Κερασίδης 3-2 (11-7, 11-7, 6-11, 10-12, 11-2)
Μήτκας-Μαδέσης 0-3 (8-11, 3-11, 8-11)
Πιστόλας-Κερασίδης 3-0 (12-10, 11-8, 11-6)

Η τελική κατάταξη του Ομαδικού Παμπαίδων 2016 -2017.

1η Θέση Εθνικός Αλεξανδρούπολης ( Μήτκας Κίμωνας, Πιτσόλας Ιωάννης)

2η Θέση   ΑΟ Ηράκλειο 2001 ( Μαδέσης Αλέξανδρος, Κερασίδης Ηρακλής)

3η Θέση ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ ( Καρυπίδης Ανδρέας, Τζιότζιος Βασίλειος)  - ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου (Κατσαπρακάκης Γεώργιος, Νάσιουλας  Δημοσθένης, Μανωλόπουλος Ευστάθιος – Εφραίμ)

Στις παγκορασίδες πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η ομάδα της Έδεσσας, η οποία ήταν νούμερο 1 του αγωνίσματος καθώς επικράτησε με 3 - 0 στο τελικό επί του Ολυμπιακού.
Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού στις παγκορασίδες:
Ευαγγελία Μεραμβελιωτάκη-Νεφέλη Καφάτου 1-3 (9-11, 11-8, 7-11, 13-15)
Βασιλεία-Χάλαρη-Δήμητρα Πετσίβα 1-3 (7-11, 11-9, 3-11, 4-11)
Μεραμβελιωτάκη/Χάλαρη-Πετσίβα/Καφάτου 0-3 (1-11, 7-11, 3-11)

Η τελική κατάταξη του Ομαδικού Πανκορασίδων 2016 - 2017
1η Θέση  ΟΕΑ Έδεσσας ( Πετσίβα Δήμητρα , Καφάτου Ελένη)

2η Θέση Ολυμπιακός ( Μεραμβελιωτάκη Ευαγγελία, Χάλαρη Βασιλεία,  Κουκουτού Ελένη)

3η Θέση  ΑΕΑ Καβαλας  (Δημητριάδη Φωτεινή , Γκαϊντατζή Λεμονιά)  - ΑΟ Διονύσου ( Τράτα Φωτεινή, Σταφίδα Χαρίκλεια)

Κύπελλα και έπαθλα στους νικητές απένειμαν ο Βουλευτής Κορινθίας κ. Γιώργος Ψυχογιός και ο Δήμαρχος Ξυλοκάτρου - Ευρωστίνης κ. Ηλίας Ανδρικόπουλος